Już po raz kolejny uczniowie ZSZ w Węgierskiej Górce mieli okazję poznawać europejski rynek pracy w ramach zagranicznych praktyk zawodowych z programu Erasmus+.
We wrześniu 2022 r. 20 uczniów pracowało i uczyło się swojego zawodu w Grecji,
w ateńskich przedsiębiorstwach, w poprzednich latach staże zawodowe zorganizowane były w Hiszpanii i Portugalii i wzięło w nich udział 48 uczniów.

Jak realizowane były zadania dotyczące pobytu w Grecji?

Wszystko rozpoczęło się rok temu od rekrutacji, w której wybrani zostali uczniowie
z technikum i branżowej szkoły, z kierunków technik informatyk, technik mechatronik, technik automatyk oraz automatyk. Następnie przez cały rok szkolny brali oni udział
w przygotowaniach do wyjazdu.

By podszkolić się w posługiwaniu językiem angielskim odbyli cykl zajęć pozalekcyjnych,
a także kurs językowy online na platformie OLS – Online Linguistic Support. Nie zabrakło także zajęć z języka angielskiego branżowego, których program był zgodny z kierunkiem nauczania.

Przed wyjazdem uczestniczyli także w zajęciach z psychologiem, który przygotował ich mentalnie do miesięcznego wyjazdu oraz w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i w mini wykładzie o Unii Europejskiej. I tak wyposażeni w zdobytą wiedzę 5 września 2022 r. wyruszyli na podbój Aten. Relacja z pobytu znajduje się w filmie na którego obejrzenie serdecznie zapraszamy.

{youtube}BNjhV_DUqG0{/youtube

Było bardzo intensywnie!

Grupa informatyków z klasy II i III technikum swoje praktyki zawodowe odbywała
w Vocational Institue of Glyfada, gdzie głównymi zadaniami były:

- naprawa i serwis urządzeń komputerowych

- konfiguracja urządzeń peryferyjnych

- instalacja i konfigurowanie systemów i programów komputerowych.

 

Miejscem praktyki grupy informatyków z klasy IV technikum była firma KARASENTES IT COMPANY, specjalizuje się ona w tworzeniu stron, programów i aplikacji internetowych. W ramach stażu uczniowie rozwijali właśnie te umiejętności. Programowanie dziś wydaje im się bardziej przystępne.

Technicy mechatronicy i automatycy, pracując ramię w ramię z kolegami z branżowej szkoły,  praktyki zawodowe odbywali:

 - w firmie Sanis Solar, specjalizującej się w produkcji paneli fotowoltaicznych oraz rozmaitych bojlerów, dzięki tej pracy poznali tajniki funkcjonowania tych urządzeń oraz podszkolili się w zakresie ich produkcji, naprawy i utrzymania;

- w firmie Amaltheia Marine o ciekawej specyfice, ponieważ w swojej pracy uczniowie serwisowali i naprawiali łodzie motorowe, a następnie jeździli do portu montować naprawione podzespoły;

- w warsztacie samochodowym Potenza Car Servizio dysponującym  świetnym zapleczem narzędziowym dzięki czemu umiejętności zawodowe uczniów zyskały na profesjonalizmie.

A czego się nauczyli? Odpowiedź dali sami uczniowie:  „Po pierwsze pracy zespołowej – jeden za wszystkich wszyscy za jednego to była nasza domena, dzięki której nie zjadał nas stres, a bariera językowa nie była taka nie do przejścia! Poprawiliśmy nasze kompetencje językowe – język angielski był tutaj kluczowy, w Grecji wszyscy świetnie mówili po angielsku, a my musieliśmy im dorównać! Wzbogaciliśmy wiedzę o krajach UE, kultura
i tradycje oraz codzienne zwroty greckiego nie są nam obce! I oczywiście cały czas pracowaliśmy nad naszymi umiejętnościami zawodowymi.” (R.K. kl. IVT)

„Jak wiadomo nie samą pracą żyje człowiek! Dlatego oprócz nauki i rozwoju zawodowego realizowaliśmy także bogaty program kulturowy. W ramach tej części mobilności zwiedziliśmy Ateny, w tym muzeum Akropolu oraz sam Partenon. Była to dla nas niezwykła lekcja historii! Byliśmy na także na półwyspie peloponeskim, gdzie zwiedziliśmy urokliwe portowe miasto Nafplio. Sama dzielnica Aten, w której mieszkaliśmy – Glyfada, stanowiła dużą atrakcję turystyczną.” (M.B. kl. IIIT)

Wyjazdy uczniów ZSZ w Węgierskiej Górce były możliwe dzięki Akredytacji w programie Erasmus+, którą szkoła zdobyła na lata 2021-2027. Zachęcamy wszystkich do udziału w zagranicznych mobilnościach, ponieważ takie wyjazdy stanowią cenne doświadczenie dla przyszłych zawodowców.

Udostępnij Drukuj E-mail