Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”, które od kilku lat stara się o rewitalizację i przywrócenie połączeń kolejowych na linii Żywiec – Sucha Beskidzka, zaprezentowało niezwykły film promocyjny zrealizowany z wykorzystaniem drona. Materiał ukazuje wybrane najpiękniejsze zakątki regionu zlokalizowane w sąsiedztwie trasy kolejowej, po której z roku na rok kursuje coraz więcej pociągów.

Wycieczka „z lotu ptaka” rozpoczyna się w Żywcu, w którym można odwiedzić m.in. Browar Arcyksiążęcy, centrum Starego Miasta lub rozpocząć wycieczkę do Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Niezwykle malowniczo położona linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej wiedzie m.in. przez Jeleśnię, gdzie znajduje się zabytkowa drewniana karczma z XVIII wieku, a nawet – jak niektóre źródła historyczne wskazują – z XVI w. Stąd można udać się na pieszą wędrówkę na Romankę czy na Pilsko, które jest drugim po Babiej Górze co do wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim.

Najwyżej położoną stacją kolejową na linii jest Hucisko, z którego prowadzą malownicze piesze szlaki na Gachowiznę, Łamaną Skałę czy Czerniawę Suchą i dalej na Babią Górę, a także szlaki rowerowe. Kolejnym interesującym przystankiem są Lachowice, skąd można wyruszyć na wędrówkę głównym grzbietem Pasma Jałowieckiego. W Lachowicach warto zwrócić uwagę na przepiękny drewniany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego, datowany na XVIII wiek, podobnie jak karczma „Rzym” w Suchej Beskidzkiej stanowiąca przykład typowej zabudowy z tego okresu.

Mamy świadomość, że nasz region posiada nieocenione dziedzictwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze, a jednocześnie boryka się z wieloma problemami transportowymi. Rozmawiamy z urzędami marszałkowskimi śląskim i małopolskim oraz ministerstwami nie ustając w staraniach nad rewitalizacją i przywróceniem regularnych połączeń kolejowych na wspomnianej linii. Dzięki temu przewoźnicy coraz częściej dostrzegają znaczenie linii i potencjał w niej drzemiący. Spot „Odkryj Beskidy na nowo”, promujący kolej i region, zrealizowaliśmy przy współpracy z lokalną firmą „Blue Dron Media” dzięki wsparciu finansowemu członków stowarzyszenia. To pewnego rodzaju zwieńczenie dotychczasowych działań i promocja ich rezultatów – powiedział Piotr Jodłowiec, Prezes Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”.

Dzięki działaniom Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka” i współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, PKP Intercity, Przewozami Regionalnymi, Kolejami Śląskimi czy Stowarzyszeniem Miłośników Kolei z Nowego Sącza oraz samorządami lokalnymi i wszystkimi wspierającymi, rośnie znaczenie linii kolejowej łączącej Żywiec z Suchą Beskidzką. Obecnie przygotowywane jest studium wykonalności rewitalizacji trasy. Po linii kursują regularne połączenia: PKP Intercity z Bydgoszczy do Zakopanego, Kolei Śląskich z Katowic do Zakopanego oraz studenckie połączenia Przewozów Regionalnych z Krakowa do Żywca. Po tym szlaku, będącym fragmentem dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, wielokrotnie kursowały zabytkowe pociągi retro z Chabówki.

Film dostępny do obejrzenia TUTAJ.

Źródło: Stowarzyszenie Kolej Beskidzka

Udostępnij Drukuj E-mail