Ludowa chałupa, muzeum na wolnym powietrzu i spacer w stronę granicy.

W centrum Glinki mieści się Izba Regionalna ''Gronicek '', to kilometr dalej od Geoparku. Historia izby regionalnej „Gronicek” w Glince rozpoczęła się w 2000 r., kiedy to z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej rozpoczęto akcję gromadzenia staroci. Gromadzone przez dziesięć lat eksponaty pozwoliły na stworzenie kolekcji umożliwiającej założenie placówki mini muzealnej.

Dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej w ramach Programu „Odnowa Wsi” Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 udało się zaadaptować stary budynek, w którym niegdyś funkcjonował bar na cele kulturalne. Trwające równo dziesięć lat prace związane ze stworzeniem izby zostały ukoronowane jej uroczystym otwarciem w dniu 24 października 2010r.

Jej głównym celem jest ochrona i kultywowanie dziedzictwa kulturalnego gminy Ujsoły. Izba składa się z trzech sal ekspozycyjnych z bogatymi zbiorami sprzętów i dawnych przedmiotów gospodarstwa domowego oraz pomieszczeniami dla dzieci i młodzieży, spełniających rolę świetlicy, a także miejsca spotkań dla organizacji, stowarzyszeń i mieszkańców wsi.

 

UG Ujsoły

 


UG Ujsoły

W izbie znajduje się ekspozycja przypominająca tradycyjny wystrój wnętrza góralskiego domu, która powstała z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej. W izbie można zobaczyć m.in. krosna, gajdy do noszenia wody, sieczkarnię, drewniane naczynia, żarna, żelazną młocarnię, stroje oraz instrumenty ludowe. Są tutaj także narzędzia, dzięki którym można poznać proces obróbki przędzy i produkcji tkanin. Kąt izby ozdabiają dawne święte obrazy, zaś w inna jej część wypełniona jest strojami górali żywieckich.

Tuż obok izby 28 czerwca 2014 r. otwarto skansen, w którym znajdują się maszyny i sprzęty używane dawniej do prac polowych. Jest też ścieżka edukacyjna, opisująca przeznaczenie poszczególnych sprzętów rolniczych, wraz z ich historią i tradycyjnymi zwyczajami.

Magda Sporek

Spacerkiem dalej, przez Glinkę, w stronę przejścia granicznego ze Słowacją można odpocząć i pogrillować w specjalnie do tego celu wyznaczonym miejscu.

Magda Sporek

Godziny otwarcia izby i skansenu:

Poniedziałek- środa 12.00 -19.00

Czwartek 17.00-19.00

Piątek 12.00 – 19.00

Sobota-niedziela nieczynne.

 

Udostępnij Drukuj E-mail