Rezerwat „Śrubita” utworzony został 13 lutego 1958 roku. To najstarszy rezerwat w Beskidzie Żywieckim. Położony jest na terenie Rycerki Górnej i obejmuje przyszczytowe partie zachodnich stoków góry Bugaj (1140m.n.p.m) w grupie Wielkiej Raczy na wysokości od 780m.n.p.m, do 960m.n.p.m.

Rezerwat ma charakter leśny, gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych pierwotnego lasu jodłowo - bukowego z domieszką świerków i jaworów (Puszcza Karpacka). Najstarsze jodły sięgają ponad 50 metrów wysokości oraz ponad 100 cm średnicy w pierścienicy, natomiast największy jawor ma ponad 26 metrów wysokości i w obwodzie ponad 4,5 metra.

W roku 2013 przez obszar rezerwatu „Śrubita”, został wyznaczony międzynarodowy szlak „Beskidzka Zielona Ścieżka” z licznymi tablicami edukacyjnymi, prowadzący do granicy ze Słowacją.

"Pięknie poprowadzony szlak i bliski kontakt z przyrodą dostarczą nam wiele niezapomnianych wrażeń."- zachęca do wycieczek Jacek Seweryn - inicjator i przewodnik wakacyjnych wycieczek.

{gallery}srubita{/gallery}

kliknij zdjęcia, by powiększyć

źródło informacji i zdjęcia: Jacek Seweryn

Udostępnij Drukuj E-mail