W sobotę 20 maja odbył się IX Rodzinny Rajd Szlakami Papieskimi w Worku Raczańskim. Tradycyjnie na szczycie Bendoszki Wielkiej, u stóp Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej miało miejsce spotkanie wszystkich uczestników Rajdu. Pielgrzymi przybyli z różnych części naszego regionu, na powitanie otrzymali pamiątkowe emblematy z logo rajdu oraz wodę.

O godzinie 12 odbyło się modlitewne czuwanie, a o 13 uroczysta msza święta, którą rozpoczęto wypuszczeniem gołębi pocztowych na znak pokoju.

Podczas kazania zwrócono uwagę na rolę tradycyjnej rodziny, kształtującej młode pokolenia. Po mszy świętej głos zabrał Wójt Gminy Rajcza - Kazimierz Fujak: „To już jest tradycją, że w połowie maja spotykamy się na Bendoszce Wielkiej przy Jubileuszowym Krzyżu. Przychodzimy tu, by wspólnie pomodlić się i podziękować Panu Bogu i Matce Bożej za 2000 lat chrześcijaństwa, za opiekę nad naszą ojczyzną i za dar życia Świętego Jana Pawła II. Za to piękne miejsce na ziemi - nasze Beskidy, gdzie dane jest nam być i mieszkać. Jak widzimy powodów do wspólnej modlitwy i świętowania jest wiele. Cieszmy się zatem tą wspólną modlitwą, wzajemnym towarzystwem, możliwością kontaktu z naturą i przyrodą.”

Po przemówieniu nastąpiło poświęcenie stada owiec, następnie spotkanie przy ogniskach i wspólne pieczenie kiełbasek przy akompaniamencie muzyki.

Organizatorem rajdu są: proboszcz parafii w Rycerce Górnej, sołtys Tadeusz Banaś z żoną oraz młodzież. Podziękowania za udział w rajdzie należą się również Kołu „Głuszec” z Rajczy, Związkowi Gołębi Pocztowych, Panu Adamowi Banasiowi – przedstawicielowi Związku Podhalan, gospodarzom schroniska na Przegibku, pocztom sztandarowym i wszystkim uczestnikom. Imprezę zabezpieczała straż pożarna z Rycerki Górnej oraz punkt medyczny.

Zdjęcia: Magdalena Sporek

Udostępnij Drukuj E-mail