Dziś nikt już nie wyobraża sobie Żywca bez Jeziora. Malowniczo położone w otoczeniu gór Jezioro Żywieckie, jest miejscem wypoczynku turystów i mieszkańców. A jeszcze kilkadziesiąt temu tego zbiornika nie było.

Podwodne miasto

Liczne powodzie, których skutki powodowały wiele zniszczeń i strat, nawiedzały w połowie ubiegłego wieku Żywiecczyznę. Do jednej z większych powodzi doszło w 1958 roku i jej wystąpienie zaważyło na decyzji zbudowania Jeziora. Wcześniejsza koncepcja mówiła o planie powstania kilku mniejszych zbiorników położonych na rzekach m.in w Soli, Rycerce i Sopotni. Decyzja jednak zapadła - jezioro będzie jedno.

Dziś już niewiele osób jednak pamięta o tym, iż za powstaniem tej ważnej z kilku punktów widzenia inwestycji kryje się bardzo istotny, a często zapomniany - czynnik ludzki. I ludzki los. Na miejscu bowiem dzisiejszego Jeziora mieściły się stary Żywiec, Zadziele i część Tresnej oraz Zarzecza zamieszkałe przez okoliczną ludność. Ruszyła biurokratyczna machina: powiadomiono mieszkańców, wyceniono grunty, wypłacono budzące wiele zastrzeżeń i kontrowersji odszkodowania. Wstrzymano inwestycje. Zalane miejscowości to nie tylko mieszkańcy, to także i cmentarze, z których w pośpiechu i częściowo ekshumowano zmarłych. Mieszkańcy zostali wysiedleni. Dokąd? Na ile pozwoliły pieniądze uzyskane z odszkodowań...?

Imponująca inwestycja i duma ówczesnej władzy zostaje oficjalnie otwarta w 1966 roku, o ludziach już nikt nie pamięta. Zbudowano wokół Jeziora nowe drogi, a całość prac nad budową Jeziora Żywieckiego trwała osiem lat.

Jezioro Żywieckie w liczbach

Zbiornik wodny ma pojemność całkowitą 94,6 mln m. sześc. Wody jeziora przy minimalnym poziomie spiętrzenia sięgają wysokości 321 m n.p.m., przy poziomie normalnym – 343 m, przy maksymalnym zaś – 345. Długość jeziora (przy normalnym poziomie spiętrzenia) wynosi ok. 6,5 km, a jego szerokość w centralnej części - ok. 2,5 km. Głębokość maksymalna zbiornika to prawie 27 m. Zbiornik Żywiecki został utworzony przez spiętrzenie wód rzeki Soły zaporą ziemną. Jej długość wynosi 310 m, wysokość 39 m nad dnem doliny. Elektrownia zainstalowana przy zaporze ma moc 21 MW. Od roku 2010 Zbiornik Wodny Tresna służy jako źródło produkcji energii, ochrona przeciwpowodziowa (dzięki regulacji dopływów Wisły), a także posiada funkcję turystyczną.

Źródło: dobryreportaz.blogspot.com

 

Udostępnij Drukuj E-mail