Procesja Bożego Ciała, Żabnica 2015

 

Przedstawiamy zdjęcia z procesji Bożego Ciała, jedno wykonane 45 lat temu
w Żabnicy, drugie współcześnie.

 

Boże Ciało. Jedno z wielu świąt jakie obchodzimy w Kościele Katolickim. Jest jednak coś, co jest wyjątkowe w tym wielkim święcie. Gdy obchodzimy Boże Narodzenie sam Pan Jezus ukryty w małej dziecinie zaprasza nas w mury kościoła, abyśmy poznali cud jakim jest przyjście na świat Boga w ludzkiej naturze. Dziś gdy przypada święto Bożego Ciała ten sam Pan Jezus wychodzi do nas, zwykłych ludzi zabieganych i zapracowanych, aby zobaczyć jak żyją jego dzieci, którymi staliśmy się na Chrzcie Świętym. Jeden raz w roku Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie opuszcza kościół i jak mówi jedna z katolickich pieśni: …”zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się jego dzieciom powodzi..”.
Dla jednych z nas Święto Bożego Ciała jest wspaniałą okazją do publicznego wyznania swojej wiary. Przy okazji Bierzmowania przyrzekaliśmy, że będziemy swoją wiarę mężnie wyznawać, bronić jej i według niej żyć. Zadajmy sobie dziś pytanie czy naprawdę pamiętamy co kiedyś obiecywaliśmy Bogu? Na pewno znajdzie się wielu takich, co powiedzą, że takie święto to świetna sprawa w środku tygodnia, bliżej weekendu, a co za tym idzie łatwiej odpocząć i zregenerować siły. Idąc tym tropem ktoś powie.. Przecież Boże Ciało- skocz do wody śmiało. Jeśli pogoda pozwoli to czemu nie?
Wracając do tematu, tradycja procesji Bożego Ciała sięga XII lub XIII wieku. W Żabnicy tradycją stała się procesja, która co roku gromadzi tłumy wiernych. Zawsze procesja rozpoczyna się Mszą Świętą, a później wyruszamy na publiczne wyznanie wiary.


Napisał: Paweł Jurasz.

Prezentujemy dwa zdjęcia z procesji Bożego Ciała w Żabnicy, jedno wykonane 45 lat temu, drugie z z obchodów w 2017 roku.