Niedziela Palmowa.Czym jest palma wielkanocna? Palma czyli symbol Zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Od wieków nasi dziadkowie w niedzielę poprzedzającą Zmartwychwstanie Pańskie szli do kościoła święcić palmę sporządzoną z wiecznie zielonego drzewa, przyozdobioną baziami, które symbolizowały budzącą się przyrodę. Do tego nie mogło zabraknąć wplecionego cisu, drzewka oliwnego, barwinka, bukszpanu. Całą palmę przyozdabiały kolorowe wstążki i kwiaty z bibuły.
Jak wyglądały palmy za czasów naszych dziadków? Chłopcy mieli palmy z jałowca na kijach, żeby jego palma była jak najwyższa. Po kościele poświęconymi palmami kawalerowie bili po nogach panny. Palma dla panny wyglądała zupełnie inaczej. Mniej więcej trzy tygodnie przed Niedzielą Palmową trzeba było uciąć z drzewa gałązkę, aby puściła listki i kwiatki. Roślina ta nazywała się kocok. Do tego wplecione były kocanki (bazie), a dla kontrastu obowiązkowe było jabłko- symbol płodności drzew i rodzącej się na nowo przyrody do życia. Wychodząc z kościoła jadło się kuleczki bazi, aby zapobiec chorobom. Po przyjściu z kościoła gospodarz brał poświęconą palmę i głaskał nią krowy w stajni, aby były gładkie jak kocanki w palmie.
Innymi wierzeniami związanymi z poświęconą palmą jest wkładanie poświęconej palmy za strzechę domu, aby odpędzała złe moce i duchy, ale przede wszystkim aby chroniła od ognia. Zeszłoroczna palmę palono na brytfannie, a dymem okadzano oborę przed pierwszym wygnaniem krowy na pole. Gospodarz śpiewał przy tym rytuale Anioł Pański. Dym miał sprawić, żeby krowa się nie gdździła i żeby jej muchy nie kąsały. Innym wierzeniem było palenie w piecu gałązki palmy podczas burzy, żeby piorun nie uderzył w dom. Przekładając na współczesny język dym unoszący się z komina miał być swoistym piorunochronem.
Bardzo dziękuję Józefowi i Zofii Hazuka, że zechcieli opowiedzieć o dawnych zwyczajach związanymi tym niewątpliwie ważnym dniem dla każdego wierzącego.

Dla WGmedia.eu
Paweł Jurasz

Udostępnij Drukuj E-mail