W sam raz na święta ukazała się płyta DVD i CD Młodych Juhasów „Kolyndujmy Jezuskowi” zawierająca kolędy i pastorałki z Beskidu Żywieckiego, Śląskiego oraz Słowacji. Wszystkich chcących nabyć płytę zapraszamy już od jutra (21.12.2017r) do Gminnej Biblioteki Publicznej w Ujsołach.

Zapowiedź video płyty pod linkiem

Nagranie: Realizacjelive, Audiomaster i DR Studio.

Zespół został założony w 1963 roku przez pana Franciszka Kruczyńskiego przy Szkole Podstawowej w Ujsołach pod nazwą Mały Juhas. W latach 1969 – 1981 działalność zespołu została zawieszona. W 1981 roku odrodził się jako Zespół Pieśni i Tańca Mały Juhas, również pod przewodnictwem pana Franciszka Kruczyńskiego. W okresie 1981-1992 zespół wystąpił we Wrocławiu, Warszawie, Kazimierzu Dolnym, Wiśle, Jabłonkowie, Brennej, Szczyrku oraz w Niemczech, Belgii i w Bułgarii.

W latach 1992-1999 działalność Małego Juhasa ucichła. Kolejnymi kierownikami zespołu, którzy doprowadzili go do świetności byli nauczyciele Jolanta Kurowska oraz Jan Caputa, a w latach 2009-2010 Magdalena Mizia. W repertuarze znalazły się takie tańce jak: Obyrtka, Koń, Siustany, Sarna, Hajduk, Pasterski, a także gry i zabawy dziecięce Kapelusnik i taniec Koło Ujsolskie. Zespół dawał wiele występów na imprezach gminnych, kościelnych i organizowanych przez partnerskie gminy na Słowacji. Na stałe wpisał się w występy w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Z osiągnięć zespołu trzeba wymienić I miejsce w Przeglądzie Folklorystycznym Zespołów Dziecięcych w Żywcu oraz II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie w Częstochowie. Reaktywacja zespołu nastąpiła we wrześniu 2014 roku pod kierownictwem Czesława Kobielusa i Moniki Caputy. Zespół zaczął występować z nowym programem artystycznym, w którym znalazły się pieśni i tańce górali beskidzkich oraz kolędy i pastorałki. Obecnie "Młode Juhasy" ponownie przeżywają swoją świetność, występując na różnych imprezach w kraju i zagranicą jak: Tydzień Kultury Beskidzkiej, Festiwal Gajdoszy i Dudziarzy, Światowe Dni Młodzieży, kolędowanie w Chełmku oraz Rudzie Śląskiej.

Od 2016 r. zespół współpracuje ze słowackimi grupami Flajsovancek oraz Magurka, co owocuje wyjazdami na Słowację i innymi wspólnymi imprezami artystycznymi. Od września 2016 roku zespół prowadzą Czesław Kobielus i Gabriela Biegun. Program obejmuje tradycyjne pieśni i tańce górali beskidzkich, kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne.

 

Udostępnij Drukuj E-mail